AMAÇ

Bu bölümün temel amaci; ithalat ve ihracata dayali bankacilik, tasimacilik, gümrük gibi dis ticaret ile ilgili is kollarinda çalisacak ara elemani yetistirmeyi amaçlamaktadir. Mezunlarina kendi islerini kurabilecek bilgi ve beceriyi kazandirmalarinin yani sira ihracat ve ithalat yapan tüm isletmelerde, ithalat-ihracat islemlerini baskalari adina ve hesabina ifa eden yardimci finansal kurumlarda da çalisabilirler. Ayrica gümrük müsavirligi bürosu kurmanin yaninda gümrük müdürlüklerinde de istihdam edilebilirler.

 

 

KAZANILAN DERECE

120 ECTS kredilik program basarili bir sekilde tamamlanip, program yeterlilikleri saglandiginda Dis Ticaret Ön Lisans derecesine sahip olunur.

 

 

DERECE SEVİYESİ

Ön Lisans

 

 

KABUL VE KAYIT KOŞULLARI

Adaylarin Lise ve dengi okul diplomasina sahip olmasi gerekmekle birlikte tüm kabul ve kayit kosullari YÖK’ün ilgili mevzuati dogrultusunda ÖSYM tarafindan belirlenir.

 

 

ÖNCEKİ ÖĞRENMENİN TANINMASI

“Yüksekögretim Kurumlarinda Ön Lisans ve Lisans Düzeyindeki Programlar Arasinda Geçis, Çift Anadal, Yandal ile Kurumlararasi Kredi Transferi Yapilmasi Esaslarina Iliskin Yönetmelik” hükümleri uygulanir.

 

 

YETERLİLİK KOŞULLARI VE KURALLARI

Dis Ticaret alaninda ön lisans derecesi elde edebilmek için ögrencilerin programda almasi gereken zorunlu ve seçimlik derslerin (toplam 120 AKTS karsiligi) tümünü basariyla tamamlamak ve genel agirlikli not ortalamasinin 4.00 üzerinden en az 2.0 olmasi gerekir.

 

 

PROGRAM PROFİLİ

Dis Ticaret programi, özel ve kamu isletmelerinde dis ticaret departmanlarinda ara eleman, yönetici yardimcisi veya orta kademe yönetici olarak çalisabilecek, gümrük müsavirliklerinde B karneli Gümrük Müsavir yardimcisi olarak görev alabilecek, kendi adina dis ticaret alaninda isyeri açip isletebilecek, bankalarin kambiyo departmanlarinda çalisabilecek ve uluslararasi lojistik firmalarinda operasyon yetkilisi olarak görev yapabilecek, iletisim teknolojilerini etkin bir sekilde kullanabilen, yaratici fikirler üretebilen ve sosyal iliskilerde basarili bireyler yetistirmeyi amaçlamaktadir. 
Dis Ticaret Programi, lise ögrenimi sonrasinda iki yillik önlisans egitimi vermektedir. Ögrenciler, programda bulunan tüm zorunlu dersleri almak ve geçmek zorundadir. Ders planinda, I ve II yariyillarda Isletme, Iktisat, Muhasebe, Ticari Matematik, Hukuk, Dis Ticaret Islemleri, Kamu Maliyesi, Pazarlama gibi temel dersler verilmektedir. II. Yil ise Uluslar arasi Iktisat, Kambiyo islemleri, Gümrük Islemleri, Lojistik, Mesleki Yabanci Dil, Uluslar arasi Finansman, Uluslar arasi Pazarlama gibi meslek derslerine agirlik verilmektedir. II. Yil ögrenciler, zorunlu derslerin yaninda ayrica mesleki anlamda bilgilerini arttiracak seçimlilik dersler alabilmektedir. Ögrencilerin mezun olabilmesi için, en az 2.00 ortalamaya sahip olmasi sarti aranmaktadir.

 

 

PROGRAM YETERLİLİKLERİ (ÇIKTILARI)

Bu programı başarıyla tamamlayan öğrenciler;

 

1

Uluslararası ticaretin başlıca teorilerine ve terminolojisini vakıf olabilmek

2

Gümrük işlemlerine vakıf olabilmek

3

Uluslararası finans ve muhasebe bilgisini iş hayatına uygulayabilmek

4

Bilgisayar ve gerekli paket program kullanım becerisine sahip olabilmek

5

Avrupa Birliği ve Türkiye’nin dış ticaret yapısını analiz edebilmek

6

Uluslararası pazarlamanın temel mantığını kazandırabilmek

7

Dış ticaretin yasal çerçevesini oluşturan başlıca hukuk kuralları ve mevzuatları dikkate almak

8

Dış ticaret firmalarının karşılaşabileceği riskleri değerlendirme ve analiz edebilme becerisine sahip olabilmek

9

Uluslararası lojistik ve taşımacılık konularına vakıf olabilmek

10

Uluslararası platformlarda çalışabilecek nitelik ve yeterliliklere sahip olabilmek

11

Sözlü ve yazılı olarak etkin iletişim becerilerini kullanabilmek

12

Dış ticaret ile ilgili ulusal ve uluslar arası çerçevede güncel ve ekonomik gelişmeleri takip edebilmek

 

 

İSTİHDAM OLANAKLARI

Mezunlar, dis ticaret ve finans sektöründe faaliyet gösteren çok çesitli kurumlarda (bankalar, sirketlerin ithalat, ihracat ve finansman bölümleri, uluslar arasi lojistik firmalari, araci kurumlar, sigorta sirketleri vb.) yönetici ya da uzman olarak çalisabilmektedirler. Mezunlarimiz ayrica ilgili kamu kuruluslarinin (Ekonomi Bakanligi, Gümrük ve Ticaret Bakanligi, Sermaye Piyasasi Kurulu vb.) kadrolarinda istihdam edilebilmektedirler. Bununla birlikte, mezunlar Gümrük Müsavir yardimcisi olabilmektedirler.

 

 

ÜST DERECE PROGRAMLARINA GEÇİŞ

Ön Lisans egitimini basari ile tamamlayan adaylar Dikey Geçis sinavindan geçerli not almalari kosuluyla lisans programlarinda ögrenim görebilirler. Bu programlar; Bankacilik Bankacilik ve Finans Bankacilik ve Finansman Çalisma Ekonomisi ve Endüstri Iliskileri Ekonomi Ekonomi ve Finans Iktisat Isletme Isletme Bilgi Yönetimi Isletme Enformatigi Lojistik Yönetimi Sermaye Piyasasi Uluslararasi Finans Uluslararasi Isletmecilik Uluslararasi Ticaret Uluslararasi Ticaret ve Finansman Uluslar arasi Ticaret ve Lojistik

 

 

MEZUNİYET KOŞULLARI

Programi basariyla tamamlamak için mevcut olan derslerin tümünü (120 AKTS karsiligi) geçmek, 4.00 üzerinden en az 2.0 agirlikli not ortalamasını basariyla tamamlamak gerekmektedir.

 

 

EĞİTİM ŞEKLİ

Tam Zamanlı